Home / oto ekspertiz / 2.El Otomatik Vites Alırken Bilinmesi Gerekenler
2.El Otomatik Vites Alırken Bilinmesi Gerekenler

2.El Otomatik Vites Alırken Bilinmesi Gerekenler

2.el veya sıfır fark etmeden sürüş rahatlığı sunan otomatik vitesler satın alınmadan önce bilinmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bilinmesi gerekir ki otomatik vitesli araçlar manuel vitesli araçlara göre daha fazla bakım istemektedir. Bu durumdan dolayı kullanım ve bakımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

Satın Alınan Otomatik Viteslerde Dikkat Edilecektir

İkinci el otomatik ara alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta şanzıman yağının kokusu ve rengidir. Renk olarak kırmızı olan bu yağ bazı araçlarda sarı da olabiliyor. Renk bakımından berrak bir rengi ve kokusu yok ise sorun olmadığını gösterir. Oto ekspertiz işlemleri sırasında otomatik vites kontrolleri yapılmakta satın alacak kişiye gerek rapor gerekse direk bilgi verilmektedir. Bu yağların 60 bin kilometrede değişimleri yapılmalıdır. Yinede düzenli kontrol edilerek gerekirse yenileme yapılmalıdır. İkinci el otomatik vites araç alırken işinizi şansa bırakmadan oto ekspertiz firmamızdan randevu alarak tüm kontrollerinizi yaptırın ve aracınızı gönül rahatlığı ile satın alın. Vites geçişlerinde ve duruşlarında vites titreme ve vurma gibi tepkiler veriyor ise aracın vites aksamında arıza ve bozukluk var demektir.

Otomatik Vites Çeşitleri

Debriyaj ve vites koluna gerek duyulmadan daha rahat bir sürüş keyfi sunan otomatik vitesli araçlar her geçen gün daha fazla rağbet görmektedir. Bu noktada otomatik vites çeşitlerini bilerek satın almak oldukça önemlidir.

 Yarı Otomatik Şanzıman

Yarı otomatik vites olarak da adlandırılan bu çeşit motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı bilgisayarlı debriyaj tarafından gerçekleştirir. Maliyeti oldukça ucuz ve yakıt tüketimi azdır. Vites geçişleri yavaştır ve sarsıntılıdır. Yokuşlarda geri kayma sorunu yaşanabilmektedir.

Tam Otomatik Şanzıman

Tam otomatik viteslerde geçişler çok hassastır. Sarsıntı ve yavaşlama yapmadan vites geçişi sunar. Geri kayma olayı yoktur. Yakıt tüketimleri fazladır. Bu nedenden dolayı dizel araçlar tercih edilmelidir. Otomatik ve dizel araç satın almak istiyorsanız ikinci el veya sıfır fark etmeksizin fiyatlarının yüksek olduğunu unutmayın.

Oto ekspertiz raporları bu tür araçları satın almada oldukça büyük bir önem kazanmaktadır. Sizlerde ikinci el otomatik araç satın almak istiyorsanız oto ekspertiz merkezimizden yardım alarak bu durumu çözüme ulaştırabilirsiniz.

En Çok Okunan

Azerbeycan oto ekspertiz

Azerbeycan Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Paketlerimizi inceleyin   Azerbeycan oto ekspertiz’de her ihtiyaca uygun ekspertiz paketi mevcuttur. Standart …

Bir Cevap Yazın